Ergonomia w kuchni

Formularz wyszukiwania

Dzisiejsze kuchnie projektuje się zgodnie z zasadami ergonomii. Ergonomiczna kuchnia czyni codzienne zadania prostszymi do wykonania i zapewnia maksymalną łatwość użytkowania. Dla projektanta najważniejszą informacją jest wzrost osoby, która będzie wykonywać większość prac w kuchni. Meble dostosowuje się do użytkownika, aby nie musiał się on garbić podczas przygotowywania posiłków.

Niezwykle ważne jest, aby blat roboczy położony był na odpowiedniej wysokości. Wysokość ta powinna wynosić od 15 do 20 cm poniżej łokci osoby wykonujące prace. Wymiar ten jest zalecany do większości czynności prowadzonych w kuchni.

Jednak niektóre prace, jak na przykład ugniatanie ciasta, wymagają wysokości od 20 do 30 cm poniżej łokci. To, czy zastosujemy dodatkową powierzchnię z obniżonym blatem zależy tylko od naszych indywidualnych preferencji oraz dostępnych przestrzeni. Najczęściej stosuje się równą wysokość szafek, a czynności wymagające niższych mebli wykonuje się na stole.

W kuchni możemy zaprojektować stół z regulowaną wysokością, którego wysokość możemy dopasować do pozycji stojącej lub siedzącej.

Jeśli mamy miejsce warto zastosować blat o głębokości większej niż 60 cm. Wtedy w jego tylnej części możemy swobodnie przechowywać małe urządzenia lub kuchenne drobiazgi nie tracąc miejsca roboczego.

Szafki z wbudowanymi półkami utrudniają użytkownikowi dostęp i wgląd do zawartości, dlatego w miarę możliwości należy ich unikać. Obecnie wykorzystuje się systemy wysuwne umożliwiające wyciagnięcie zawartości szafek w pole widzenia. Dzięki tego typu rozwiązaniom możemy łatwo dotrzeć do produktów spożywczych używanych na co dzień.

Wszystkie urządzenia powinny być ustawione na wysokości, do której użytkownik będzie miał łatwy dostęp. Jednak nie zawsze zalecenia te są przestrzegane. W trudnodostępnych miejscach, przykładowo na wysoko umieszczonych półkach, powinny zaleźć się urządzenia z których korzystamy najrzadziej. Warto rozważyć także zastosowanie wind do szafek górnych umożliwiających obniżenie półek.

Także narożniki mogą zapewnić funkcjonalność. Szczególnie zalecane są te mechanizmy, które dają użytkownikowi wgląd do zawartości i zapewniają pełny dostęp do artykułów przechowywanych wewnątrz (poprzez wyjeżdżanie półek). 

Obecnie meblarstwo oferuje niezwykle ergonomiczne produkty w tym zakresie.